Росія чи Європа?

2011-06-15T19:36:05+03:00 2016-11-25T05:45:36+02:00
0
Горожане
+ 370
Аксакал
"Схід чи Захід? Тема стара у нас, але вічно актуальна. Віднедавна вона не сходила зі сторінок великоукраїнської преси.

На чиїй творчости — Европи чи Росії — маємо виховувати молодь? В круг яких ідей маємо вводити молоді покоління — в російський чи европейський? Питання величезної ваги!"

Радянска доба забрала у нас багато славних імен, і одним з найславніших серед них є і імя Дмитра Донцова. Наведениі вище рядки - це перші рядки з есея Дмитра Донцова "Росія чи Європа?", яка і до сьогодні в більшій своїй частині актуальна для української культури.

З оцінками Донцова російської літератури можна не погодитись, можна їх з гнівом відкинути, але одне є достеменним - ці оцінки нікого не можуть залишити байдужим і, ці оцінки є геніальними. Через літературу видно душу народу, і саме цю душу росіян і європейців намагався виявити Донцов на аналізі літературних джерел та літературних героїв і досяг в цьоум проникненні, як на мою думку, глибини.

Впевнений, що кілька хвилин інтелектуальної насолоди від читання есея Дмитро Донцов "Росія чи Європа?" забезпечені будь-кому, хто цікавиться такими речами та має до них смак.
Мф.6.33
Горожане
+ 238
Великий Гуру

адвокат Ульянов 15.06.2011, 19:36 писал:Радянска доба забрала у нас багато славних імен, і одним з найславніших серед них є і імя Дмитра Донцова.

Славное имя. Что и говорить. Я уже приводил его цитаты. Могу привести ещё. Причем из приведенного Вами ессе.

Що таке Европа? Це континент, який в кількасотлітній війні відбив чужинецьку навалу і завоював три інші континенти цілком, а четвертий (Азію) в значній частині.
Це мусить бути, отже, незвичайна раса людей!
Що ж це за раса? Це та, для якої світ є гра пригод, безнастанний підбій. Для якої — найвищою цінністю є чин, а світ— спортовою ареною; якої великою тугою все була — каже Шпенґлєр — туга за великим призначенням.

Прикмети москаля „проізвол і раболепство”.
Літературним типом московської літератури був натомість бездумний бунтівник і бездумний раб, в обох випадках — хам: починаючи від приниженого і в його заголюканости ідеалізованого мужика і кінчаючи на хуліганських типах Єсєніна.

Европа, як щось яскраве, вирізьблене, свобідне, непохитне, як країна пристрасної краси й яскравої індивідуальности муляла очі авторам Смердякових і Карамазових, безносих Месій і Горьківських „калік”.

В общем объективное и незаангажированное исследование...
И я надеюсь - мы победим.
Больше: я уверен - мы победим. Потому что разум должен победить.

Е. Замятин "Мы"
Горожане
+ 370
Аксакал

СКАТ 15.06.2011, 22:57 писал:В общем объективное и незаангажированное исследование.

Це не наукове дослідження, а ессей - своє світобачення, обгрунтоване, до речі цитатами та посиланнями на літератрні джерела.
По-суті, крім смайликів, маєте щось заперечити?
Взагалі-то, частка істини, і доволі значна, в його висновках та світобаченні є.

Звісно, і Європейська цивілізація, і російська імперія - явища складні та багатогранні і з історії і однієї і іншої можна насмикати достоту прикладів, які кардинально не впишуться в накреслені схеми.
Але. як по мені, то в загальному, в генеральному русі та результаті - то спостереження Донцова є проникливими та достовірними. Індивідуалізм Заходу та колективізм Сходу. Культ героя на Заході та культ генеральної ролі парті ( класу, історії) - в Росії. Продовжувати співставлення можна до безкінечності, але одне ясно точно - це різні за ментальністю та народним духом цивілізації. І біда нашої нації в тому, що вона опинилась розіпятою між двома крайнощами: Сходом та Заходом і, як пише Донцов,замість того, щоб мати мужність вибрати свою особисту дорогу, постійно впадає в крайнощі та ухили то в Схід, то в Захід
Мф.6.33
Горожане
+ 238
Великий Гуру
Скат
12:48, 16.06.2011

адвокат Ульянов 16.06.2011, 11:28 писал:По-суті, крім смайликів, маєте щось заперечити?Взагалі-то, частка істини, і доволі значна, в його висновках та світобаченні є.

Конечно. Для русофобов в этом эссе все истинно.

Я в нем не увидел ничего кроме грязи вылитой на русскую культуру и раболепия перед европейской.

Возможно он как представитель "русской культуры" демонстрировал изложенное им в своем эссе москальские "произвол и раболепие".

Е. Замятин "Мы"
Горожане
+ 370
Аксакал

СКАТ 16.06.2011, 12:44 писал:Я в нем не увидел ничего кроме грязи вылитой на русскую культуру и раболепия перед европейской.

Я побачив замість бруду та "раболепія" - тверезий погляд та пропозицію вчитись культурі не стільки від Росіян, скільки від євпропейців, але при цьому всьому творити власну культуру.
Вважаєте цей заклик русофобським та не правильним? Цікаво було б знати чому?
Мф.6.33
Горожане
+ 238
Великий Гуру

адвокат Ульянов 16.06.2011, 12:56 писал:Вважаєте цей заклик русофобським та не правильним?

Я считаю это эссе тендециозной и русофобской. Я выше уже приводил цитаты в которых однозначно уничижается русская культура и превозносится европейская.

Могу продолжить.

Чим була супроти цеї Европи Росія? Росія була провінцією, а її література — провінціяльною літературою.

Турко-татари і Росія — цеї ідеї не мали, вони ділали в історії лише ,,силою свого тяжіння”, масою: народи-номади! І тому — світово-історичного значення російська література ніколи не мала.

Глибокі ідеї і глибину змісту відбиває лише суспільність з напруженим, барвистим, різнородним життям. Росія не була такою суспільністю.

В Росії ж тип „раба й деспота” водночас. Прикмети москаля „проізвол і раболепство”.

Літературним типом московської літератури був натомість бездумний бунтівник і бездумний раб, в обох випадках — хам: починаючи від приниженого і в його заголюканости ідеалізованого мужика і кінчаючи на хуліганських типах Єсєніна.

Назагал тип, пануючий в російській літературі, це тип безвольної людини.

Це люди без власної волі., що без принуки ззовні „кроку не зроблять”.

Русскій челавєк какойто пропащій челавєк... Хочешь всьо сделать і нічево не можешь. Всьо думаешь, с завтрешняво дня начньош новую жізнь, с завтрашняво дня сядешь на дієту. Нічуть не бивало. К вечеру тово-же дня: так абєшся, что только хлопаєш глазами і язик нє варочаєтся — как сава сідішь, глядя на всєх.

І навіть тоді, коли ці „лішніє люді” зривалися до бунту, все кінчалося фарсою. В західній літературі бунт — яскравий і сильний. В російській — трусливий і скритий. Рускіє бунтуют ґрязно, крававо і однообразно. Даже убівают ілі ізза угла, ілі топят.

Але в них, який же ж інший акцент! Емоції, що вони будять в нас то емоції спочуття до бунтівника, помсти за кривду, або в кождому разі активне бажання її направити. В росіян — лише гіпертрофована перечуленість, і сентиментальна гістерика. Ревний жаль над самим собою...

В общем в эссе нет НИ ОДНОЙ ПОЛОЖИТЕЛЬНОЙ ОЦЕНКИ РУССКОЙ КУЛЬТУРЫ. Автором специально выбирались цитаты подтверждающие его мысль.

В то же время у европейской культуры не отмечено НИ ОДНОЙ ОТРИЦАТЕЛЬНОЙ ЧЕРТЫ. В эссе идет сплошное её восхваление.

Именно такую тендециозную подборку я и назвал "произволом и раболепием". Произволом в плане тендециозного подбора цитат. И раболепием перед Западом.

адвокат Ульянов 16.06.2011, 12:56 писал:Я побачив замість бруду та "раболепія" - тверезий погляд та пропозицію вчитись культурі не стільки від Росіян, скільки від євпропейців, але при цьому всьому творити власну культуру.

Каждый в эссе видит своё. Вы увидели подтверждение своим мыслям о том что Россия - это плохо.
Я же увидел только грязь, тендециозность и раболепие.

В общем разговор об данном эссе Донцове закончил. Этот грязный пасквиль не достоин обсуждения.

Е. Замятин "Мы"
Горожане
+ 43
Местный
Эвон как вышло!
Кашу в голове лапшой на уши не испортишь
У.Черчиль: "Меня часто спрашивают: за что мы сражаемся? Вот перестанем сражаться, тогда и узнаете"
Горожане
+ 370
Аксакал

СКАТ 17.06.2011, 07:29 писал:Русскій челавєк какойто пропащій челавєк... Хочешь всьо сделать і нічево не можешь. Всьо думаешь, с завтрешняво дня начньош новую жізнь, с завтрашняво дня сядешь на дієту. Нічуть не бивало. К вечеру тово-же дня: так абєшся, что только хлопаєш глазами і язик нє варочаєтся — как сава сідішь, глядя на всєх.

Це цитата з Гоголя.
Російський філософ Розанов його просто ненавидів та писав проти Гоголя все своє усвідомлене життя. Але одним з останніх записів свого щоденника все таки зробив такий: "Проклятий хохол! Ты меня победил". Він зрозумів, що крити правоту Гоголя йому просто нічим, що Гоголь не змоделював російьськог "обывателя" та народу - а геніально проник в його душу та описав його таким, який він дійсно є.

СКАТ 17.06.2011, 07:29 писал:І навіть тоді, коли ці „лішніє люді” зривалися до бунту, все кінчалося фарсою. В західній літературі бунт — яскравий і сильний. В російській — трусливий і скритий. Рускіє бунтуют ґрязно, крававо і однообразно. Даже убівают ілі ізза угла, ілі топят.

.
Теж цитата з російського письменника

СКАТ 17.06.2011, 07:29 писал:Вы увидели подтверждение своим мыслям о том что Россия - это плохо.

Ні Донцов, ні я за ним, не даємо Росії ніяких оцінок "плохо" або "хорошо".Це просто є.
Власник однієї з прокатних компаній, що діє в кількох країнах, серед яких і Україна з Росією в інтервю радіо "Ера" ( не українець, щоб ви не нападали на людину) просто та без підколки вказав, що в Росії і на Україні зовсім різні фільми збирають касу: в Україні - романтичні комедії, а в Росії - жорсткі бойовики.
Це про дещо говорить.

СКАТ 17.06.2011, 07:29 писал:В общем в эссе нет НИ ОДНОЙ ПОЛОЖИТЕЛЬНОЙ ОЦЕНКИ РУССКОЙ КУЛЬТУРЫ. Автором специально выбирались цитаты подтверждающие его мысль.

Ну так, цей, як його: спростуйте його, чи що, га?
Мф.6.33
Горожане
+ 74
Великий Гуру
У мене є позитивна оцінка. Вона така - спочатку віддаємо Крим, а потім отримуємо газ за 500 доларів за тисячу кубів. І увесь позитив - називається "велике кидалово"
Горожане
+ 370
Аксакал

СКАТ 17.06.2011, 07:29 писал:Росія була провінцією, а її література — провінціяльною літературою.

Візьмемо, наприклад, Пушкіна.
"Великий поет"! Наше всьо!"
А що в ньому великого крім форми віршів? До чого він закликав своєю поезією? Яку високу людину та мораль пропагував своїм талантом?
Євгена Онегіна? Так він, теє то як його, повністю підпадає під визначення головного героя російської літератури, що його дав Донцов?
Чи може іншими є Обломов? Базаров? Раскольніков? Безухов? Волконський? Кареніна?
Як то кажуть - що і вимагалось довести.
Людина подивилась не зашореним та не задогматизованим поглядом на російьску літературу - і вона вже ворог та пасквілянт!
Як же він точно поцілив!!!
Мф.6.33

Доступ закрыт.
  • Вам запрещено отвечать в темах данного форума.